Gå direkt till sidans innehåll

Sollentunaborna om buller

Indikator SE. 9.2. 2

I Stockholms Länsstyrelses medborgarundersökning ställs frågan ifall medborgaren anser att buller är ett stort problem kring boendet respektive i den offentliga miljön. Här redovisas andel som har svarat Stämmer mycket bra eller Stämmer ganska bra på frågorna. Varje gång svarar runt 6000 personer på enkäten, varav 200-300 är sollentunabor.

Enkäten görs av Stockholms länsstyrelse och frågorna syftar till att ta reda på vad invånarna anser om länet. Den offentliga miljön specificeras som gator och torg, kollektivtrafiken, Stockholms city och lokalt centrum. Siffrorna som redovisas är hur invånare i Sollentuna svarat på frågorna.

Andel invånare som upplever att buller är ett stort eller ganska stort problem

Datakälla: Länsstyrelsens medborgarundersökning
Trend:
Utvecklingen går åt rätt håll Utvecklingen går åt rätt håll sedan 2015
Senaste värdet:
38 % (2025)
Utgångsvärde:
42 % (2015)
Regionen (Boendemiljö):
21 % (2025)
Regionen (Offentlig miljö):
36 % (2025)

Kommentar

Över 40 procent av de svarande tycker att buller är ett stort eller ganska stort problem i den offentliga miljön, men det har minskat i de senaste årens undersökningar. För miljön kring boendet låg andelen på 34 procent, vilket också är en minskning. Den andel som tycker buller är ett problem är högre i Sollentuna jämfört med i hela länet där andelen var 36 procent i den offentliga mijön och 21 procent kring boendet.

Man ska vara lite försiktig med att tolka resultatet från enkäter om det inte är så många som har svarat på enkäten. År 2025 var det runt 200 personer i Sollentuna som svarade på den här frågan. Felmarginalerina ligger runt 5 procent. Felmarginalen visar hur osäkert ett resultat är eftersom det bygger på ett urval och inte på alla invånare och innebär att det verkliga värdet troligen ligger mellan fem procent över eller under resultatet.

Uppdaterad: 2026-01-20